آیدی فیکسر

ایا آپدیت ویندوز 11 آپدیت رایگان برای ویندوز ۱۰ است؟

ویندوز 11بعد از گذشت ۶ سال از معرفی ویندوز ۱۰، مایکروسافت قرار است نسخه‌ی جدید ویندوز را تحت عنوان ویندوز ۱۱ رونمایی کند. دو روز قبل نسخه‌ای از این سیستم‌عامل لو رفت و به همین خاطر با تمام تغییرات آن آشنا هستیم. از طرف دیگر برای بسیاری از کاربران این سوال پیش آمده که آیا ویندوز ۱۱ مانند نسل قبلی خود به عنوان یک آپدیت رایگان عرضه خواهد شد؟ با وجود اینکه مایکروسافت هنوز این موضوع را رسما اعلام نکرده، ولی به نظر می‌رسد جواب این سوال بله است.

ویندوز ۱۱ چیست؟

ویندوز ۱۱ نسل جدید سیستم‌عامل ویندوز محسوب می‌شود و آخرین نسخه‌ی این سیستم‌عامل یعنی ویندوز ۱۰ حدود ۶ سال قبل معرفی شد. مایکروسافت همان زمان اعلام کرد که ویندوز ۱۰ آخرین نسخه‌ی این سیستم‌عامل خواهد بود و در عوض صرفا برای آن آپدیت‌های مختلفی را منتشر می‌کند. طی سال‌های گذشته، ویندوز ۱۰ دو بار در سال آپدیت مهمی را دریافت کرده است.

برخی کاربران فکر می‌کنند که ویندوز ۱۱ یک نسخه‌ی جدید تمام‌عیار محسوب می‌شود اما اینگونه نیست. طی ماه‌های گذشته گزارش‌های زیادی در مورد تغییر ظاهر ویندوز ۱۰ منتشر شده است و در ابتدا به نظر می‌رسید این تغییرات همراه با یک آپدیت راهی ویندوز ۱۰ می‌شوند. اما ظاهرا مایکروسافت به دلایلی تصمیم گرفته از نام جدیدی برای این نسخه استفاده کند اما باید بگوییم که پایه و اساس آن همچنان ویندوز ۱۰ است.

چگونگی نصب نسخه‌ی جدید

اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد می‌توانید ویندوز ۱۱ را مانند یک آپدیت نرم‌افزاری نصب کنید. طبق بررسی‌های صورت گرفته، حتی داده‌های موجود در سیستم هم بعد از نصب ویندوز ۱۱ در جای خود باقی می‌مانند و آن‌ها را از دست نخواهید داد. اگر ویندوز ۱۰ شما دارای لایسنس معتبر است، به صورت رایگان می‌توانید ویندوز ۱۱ را نصب کنید. اگر هم کاربر ویندوز ۷ یا ویندوز ۸.۱ هستید، در این صورت هم به سادگی نصب ویندوز ۱۱ امکان‌پذیر خواهد بود.

مایکروسافت می‌خواهد روی هم رفته نسخه‌های مختلف ویندوز را به‌عنوان یک پلتفرم یکپارچه در نظر می‌گیرد و ساده بودن ارتقا به نسخه‌های جدید هم به همین موضوع برمی‌گردد. از زمان انتشار ویندوز ۱۰، مایکروسافت آمار گجت‌های مبتنی بر آن را در رویدادهای مختلف اعلام کرده است. مدتی قبل مدیرعامل این شرکت اعلام کرد که شمار گجت‌های مجهز به ویندوز ۱۰ از مرز ۱.۳ میلیارد دلار عبور کرده است و ساده بودن فرایند نصب باعث می‌شود که تعداد زیادی از این کاربران بدون دردسر قادر به نصب این نسخه باشند.

باید خاطرنشان کنیم که ساده بودن نصب ویندوز ۱۱ به معنای رایگان بودن آن نیست. بلکه باید توجه داشته باشید که در صورت داشتن لایسنس معتبر بدون پرداخت پول قادر به نصب این نسخه خواهید بود. با توجه به اینکه بیشتر لپ‌تاپ‌ها همراه با ویندوز راهی بازار می‌شوند، این کاربران برای ارتقای ویندوز خود هیچ مشکلی نخواهند داشت.

۲۴ ژوئن‌ (۳ تیر)، مایکروسافت در رویداد مجازی «What’s Next for Windows» از «نسل بعدی ویندوز» با نام ویندوز 11 (Windows 11) رونمایی کرد. پانوس پانای، مدیر کاریزماتیک بخش سخت‌افزار سرفیس که حالا در رأس امور توسعه ویندوز نیز قرار دارد، در رویدادی متفاوت از آنچه تابه‌حال از ردموندی‌ها دیده بودیم، خبر از تغییرات اساسی در سیستم عامل قدیمی و محبوب مایکروسافت داد؛ تا امیدوار باشیم ویندوز دوباره به دوران هیجان‌انگیز و پرشور‌و‌حال خود بازگردد.

معرفی مجدد ویجت‌ها و فید هوشمند با ویندوز ۱۱

ویندوز ۱۱ با انبوهی از قابلیت‌های جدید همراه شده است تا تجربه‌ی کاملا متفاوتی را در مقایسه با نسل پیشین خود به ارمغان آورد. یکی از این بخش‌ها، ویجت است که طی سال‌های اخیر با به‌کارگیری در سیستم‌عامل‌های موبایل بیش‌ازپیش نظر کاربران را به خود جلب کرده است.

پیش از کنفرانس پیش‌بینی می‌شد که تنها ویجت‌های رسمی ویندوز و مایکروسافت در این بخش در دسترس کاربران باشند؛ اما پس از ارائه‌ی جزئیات بیشتر از سوی غول دنیای فناوری، اکنون می‌دانیم که توسعه‌دهندگان نیز قادر به توسعه‌ی ویجت‌های مورد نظر خود و ارائه‌ی آن به کاربران از طریق همین بخش خواهند بود. البته توسعه‌ی ویجت‌ها تنها قابلیت جدید در دسترس توسعه‌دهندگان نخواهد بود.

اشتراک گذاری این پست :

ثبت نام

وارد شوید